Instalacje wykonane z polipropylenu PP-R różnią się od innych. Wynika to z zastosowanego surowca. Duża topliwość polipropylenu umożliwia łączenie go metodą zgrzewania. To łączenie trwałe nierozłączne, które polega na uplastycznieniu obydwu powierzchni łączonych, w tym wypadku zewnętrznej powierzchni rury z wewnętrzną powierzchnią złączki i dociśnięciu ich. Ciastowate tworzywo miesza się. Rezultatem po rychłym ochłodzeniu się jest jednolity monolit, jedno ciało, niewiele mniej trwałe na łączeniach, co gdzie indziej. Rury z PP-R charakteryzują się wysoką rozszerzalnością temperaturową. Oznacza to, że pod wpływem gorącej wody rury rozszerzają się i wydłużają. Należy unikać wielometrowych, prostych odcinków, gdyż ich wydłużenie się może rozerwać rurę na kolanku. Aby zniwelować ten efekt, można rury poprowadzić zabiegiem i zrobić kompensację omega kształtną. Rozszerzanie się na boki jest problemem przy montażu w ścianie. Nie wolno rur PP-R oblewać bezpośrednio zaprawą. Zarówno rury do zimnej, jak i do ciepłej wody trzeba przez zalaniem włożyć w otulinę.
Do zgrzewania służą zgrzewarki przenośne, a w wypadku większych średnic – stacjonarne. Najpierw podłącz zgrzewarkę do sieci i rozgrzej ją. Operację zgrzewania rozpocznij równo ucinając rurę prostopadle do osi i używając odpowiednich narzędzi (nożyc do rur, obcinaka krążkowego lub piły z brzeszczotem do PP-R). Oczyść zgrzewane powierzchnie z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o rurę stabi z wkładem aluminiowym, należy na całej powierzchni zgrzewu usunąć warstwę aluminium za pomocą zdzieraka. Nienagrzana rura nie powinna luźno wchodzić do złączki. Równocześnie wsuń złączkę i rurę na tuleje grzewcze po obydwu stronach zgrzewarki. Wsuwając rurę i złączki nie okręcaj ich. Po określonym czasie wysuń i złącz ze sobą na docisk oba elementy. Przytrzymaj je aż do ochłodzenia i zespolenia się materiału. Ponieważ zgrzewarki mogą różnić się parametrami, a na pracę wpływa też zewnętrzna temperatura, przed przystąpieniem do prac dobrze jest poćwiczyć i zrobić kilka próbnych zgrzewów.
W JAKIEJ TEMPERATURZE ZGRZEWAĆ RURY PP-R?
Zgrzewanie rur PP-R – jaka temperatura zgrzewarki jest pożądana, a jaka zewnętrzna? Temperatura zgrzewania dla PP-R wynosi 250-270 stopni C, najlepiej 260. Gdy narzędzie się rozgrzeje, trzeba poczekać jeszcze z 5 minut, by ciepło dobrze się rozprowadziło. Nie zaleca się zgrzewania w temperaturze poniżej 4 stopni C. Gdy jest niewiele cieplej, czas zgrzewania należy wydłużyć nawet o 50 procent.
Instalacja PP-R po zgrzaniu stanowi jedno ciało, rury razem ze złączkami. W PEX występują złączki, zaciskane lub ściskane. PP-R oraz PEX mają podobną wydłużalność cieplną, dzielą też wspólne zalety – tworzywa nie gniją i nie korodują. Jeśli instalacja PP-R jest wykonana zgodnie ze sztuką, nie z najtańszych materiałów, to podobnie jak dobrze wykonana instalacja PEX jest trwała. Przy tym jest zauważalnie tańsza. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
Rury PP-R można tynkować lub zalewać, jednak zarówno instalacja ciepła, jak i zimna muszą bezwzględnie być umieszczone w otulinie. Dlaczego? Po pierwsze, polipropylen charakteryzuje się dużą rozszerzalnością temperaturową. Gdy rurą płynie gorąca woda, powiększa ona swoją objętość. Rury PP-R stabi wydłużają się mniej, ale zawsze. Gdy rurę zatynkujemy na sztywno, nie będzie miała miejsca na pracę i coś będzie musiało pęknąć, ona albo ściana. Otulina daje miejsce na rozszerzanie się średnicy spowodowane wysoką temperaturą, a ponadto zmniejsza straty ciepła. Po drugie otulina zapobiega ochłodzeniu ściany w pobliżu rury do zimnej wody, które może wystąpić przy ciągłych poborach wody. Chłodna ściana to zjawisko niepożądane, gdyż powoduje kondensowanie się pary wodnej, zawilgocenie i wszystkie przykre tego konsenwencje.
Zdecydowanie tak. To ich podstawowe zastosowanie. Są elastyczne, można je giąć i szybko się je montuje, dzięki czemu nadają się do nowych instalacji, jak i do przeróbek w starszych mieszkaniach. Poprawnie zrobiona z odpowiedniej jakości materiałów instalacja PP-R jest praktycznie wieczna, gdyż nie szkodzą jej żadne środki chemiczne. Nie gnije i nie koroduje.
Do obiegu wody zimnej wystarczy zastosować rury z czystego, jednolitego PP. Do obiegu ciepłej wody lepiej użyć rur stabi, z wkładką aluminiową lub z włóknem szklanym. Wzmocnienie jest potrzebne ze względu na to, że rury przewodzące ciepłą wodę znacznie bardziej pracują.
We względu na większą wytrzymałość mechaniczną oraz mniejszą rozszerzalność temperaturową zalecane jest stosowanie rur PP-R stabi. W naszej ofercie można znaleźć najwyższej jakości, pięciowarstwowe rury, stabilizowane perforowana wkładką aluminiową lub włóknem szklanym. Rury z wkładką aluminiową wymagają dodatkowej obróbki (usunięcia aluminium ze zgrzewanej powierzchni), te z włóknem szklanym można zgrzewać bezpośrednio, jak te z jednolitego PP.
Instalacje do CO lub CWU tworzy się w domyśle na całe lata. Wśród różnego rodzaju materiałów ogromną popularność zyskują rury z polipropylenu PP.
Materiał: Rury z czystego PP są łatwe w montażu, uniwersalne i trwałe. PP nie reaguje z czynnikami chemicznymi w wodzie. Jedyną właściwością, którą trzeba brać pod uwagę, jest wysoka rozszerzalność temperaturowa. Stąd czyste PP zaleca się przede wszystkim do instalacji wody zimnej. Do instalacji wody ciepłej poleca się: Rury PP-R stabilizowane z wkładką aluminiową, które są trwalsze mechaniczne i mniej się rozszerzają pod wpływem temperatury, stąd stosuje się je do instalacji wody ciepłej. Przed zgrzewaniem warstwę aluminium należy usunąć. To nieco pracochłonne, innym rozwiązaniem są: Rury PP-R stabilizowane z włóknem szklanym, które są podobnie zabezpieczone co rury stabi alu, a zgrzewa się je równie prosto, co czyste PP, gdyż nie trzeba zeskrobywać aluminium. Pamiętaj: Zawsze stosuj otuliny, a przy długich prostych odcinkach stosuj kompensacje, szczególnie używając czystego PP do instalacji ciepłej wody.
Należy pamiętać, że zgrzane, rury i złączki PP tworzą monolityczne, jednorodne ciało. Dzięki temu pod wpływem temperatury pracują podobnie na całej długości. Ale ponieważ rury różnych producentów mogą nieco różnić się składem chemicznym, nie zaleca się łączyć rur od różnych producentów. Nie warto też oszczędzać i kupować PP po najniższych cenach z marketów, gdyż niskiej jakości surowiec może zepsuć całą pracę. Kupując produkty Prawtech masz pewność, że właściwie wykonana instalacja posłuży przez całe lata.
POBIERANIE
KONTAKT
PRAWTECH Sp. z o.o.
ul. Garbarska 43
32-340 Wolbrom
tel.: (32) 644 27 78
e-mail: handel@prawtech.pl