RURY PP-R - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

CO LEPSZE, RURY PP-R, CZY PEX?

Instalacja PP-R po zgrzaniu stanowi jedno ciało, rury razem ze złączkami. W PEX występują złączki, zaciskane lub ściskane. PP-R oraz PEX mają podobną wydłużalność cieplną, dzielą też wspólne zalety – tworzywa nie gniją i nie korodują. Jeśli instalacja PP-R jest wykonana zgodnie ze sztuką, nie z najtańszych materiałów, to podobnie jak dobrze wykonana instalacja PEX jest trwała. Przy tym jest zauważalnie tańsza. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

CZY RURY PP-R MOŻNA TYNKOWAĆ?

Rury PP-R można tynkować lub zalewać, jednak zarówno instalacja ciepła, jak i zimna muszą bezwzględnie być umieszczone w otulinie. Dlaczego? Po pierwsze, polipropylen charakteryzuje się dużą rozszerzalnością temperaturową. Gdy rurą płynie gorąca woda, powiększa ona swoją objętość. Rury PP-R stabi wydłużają się mniej, ale zawsze. Gdy rurę zatynkujemy na sztywno, nie będzie miała miejsca na pracę i coś będzie musiało pęknąć, ona albo ściana. Otulina daje miejsce na rozszerzanie się średnicy spowodowane wysoką temperaturą, a ponadto zmniejsza straty ciepła. Po drugie otulina zapobiega ochłodzeniu ściany w pobliżu rury do zimnej wody, które może wystąpić przy ciągłych poborach wody. Chłodna ściana to zjawisko niepożądane, gdyż powoduje kondensowanie się pary wodnej, zawilgocenie i wszystkie przykre tego konsenwencje.

CZY RURY PP-R NADAJĄ SIĘ DO CO?

Zdecydowanie tak. To ich podstawowe zastosowanie. Są elastyczne, można je giąć i szybko się je montuje, dzięki czemu nadają się do nowych instalacji, jak i do przeróbek w starszych mieszkaniach. Poprawnie zrobiona z odpowiedniej jakości materiałów instalacja PP-R jest praktycznie wieczna, gdyż nie szkodzą jej żadne środki chemiczne. Nie gnije i nie koroduje.

JAKIE RURY PP-R DO CO?

Do obiegu wody zimnej wystarczy zastosować rury z czystego, jednolitego PP. Do obiegu ciepłej wody lepiej użyć rur stabi, z wkładką aluminiową lub z włóknem szklanym. Wzmocnienie jest potrzebne ze względu na to, że rury przewodzące ciepłą wodę znacznie bardziej pracują.

JAKIE RURY P-R DO CIEPŁEJ WODY?

We względu na większą wytrzymałość mechaniczną oraz mniejszą rozszerzalność temperaturową zalecane jest stosowanie rur PP-R stabi. W naszej ofercie można znaleźć najwyższej jakości, pięciowarstwowe rury, stabilizowane perforowana wkładką aluminiową lub włóknem szklanym. Rury z wkładką aluminiową wymagają dodatkowej obróbki (usunięcia aluminium ze zgrzewanej powierzchni), te z włóknem szklanym można zgrzewać bezpośrednio, jak te z jednolitego PP.