RURY PP-R – MONTAŻ

RURY PP-R – MONTAŻ

Instalacje wykonane z polipropylenu PP-R różnią się od innych. Wynika to z zastosowanego surowca. Duża topliwość polipropylenu umożliwia łączenie go metodą zgrzewania. To łączenie trwałe nierozłączne, które polega na uplastycznieniu obydwu powierzchni łączonych, w tym wypadku zewnętrznej powierzchni rury z wewnętrzną powierzchnią złączki i dociśnięciu ich. Ciastowate tworzywo miesza się. Rezultatem po rychłym ochłodzeniu się jest jednolity monolit, jedno ciało, niewiele mniej trwałe na łączeniach, co gdzie indziej. Rury z PP-R charakteryzują się wysoką rozszerzalnością temperaturową. Oznacza to, że pod wpływem gorącej wody rury rozszerzają się i wydłużają. Należy unikać wielometrowych, prostych odcinków, gdyż ich wydłużenie się może rozerwać rurę na kolanku. Aby zniwelować ten efekt, można rury poprowadzić zabiegiem i zrobić kompensację omega kształtną. Rozszerzanie się na boki jest problemem przy montażu w ścianie. Nie wolno rur PP-R oblewać bezpośrednio zaprawą. Zarówno rury do zimnej, jak i do ciepłej wody trzeba przez zalaniem włożyć w otulinę.

JAK ZGRZEWAĆ RURY PP-R ZA POMOCĄ ZGRZEWARKI?

Do zgrzewania służą zgrzewarki przenośne, a w wypadku większych średnic – stacjonarne. Najpierw podłącz zgrzewarkę do sieci i rozgrzej ją. Operację zgrzewania rozpocznij równo ucinając rurę prostopadle do osi i używając odpowiednich narzędzi (nożyc do rur, obcinaka krążkowego lub piły z brzeszczotem do PP-R). Oczyść zgrzewane powierzchnie z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o rurę stabi z wkładem aluminiowym, należy na całej powierzchni zgrzewu usunąć warstwę aluminium za pomocą zdzieraka. Nienagrzana rura nie powinna luźno wchodzić do złączki. Równocześnie wsuń złączkę i rurę na tuleje grzewcze po obydwu stronach zgrzewarki. Wsuwając rurę i złączki nie okręcaj ich. Po określonym czasie wysuń i złącz ze sobą na docisk oba elementy. Przytrzymaj je aż do ochłodzenia i zespolenia się materiału. Ponieważ zgrzewarki mogą różnić się parametrami, a na pracę wpływa też zewnętrzna temperatura, przed przystąpieniem do prac dobrze jest poćwiczyć i zrobić kilka próbnych zgrzewów.

W JAKIEJ TEMPERATURZE ZGRZEWAĆ RURY PP-R?

Zgrzewanie rur PP-R – jaka temperatura zgrzewarki jest pożądana, a jaka zewnętrzna? Temperatura zgrzewania dla PP-R wynosi 250-270 stopni C, najlepiej 260. Gdy narzędzie się rozgrzeje, trzeba poczekać jeszcze z 5 minut, by ciepło dobrze się rozprowadziło. Nie zaleca się zgrzewania w temperaturze poniżej 4 stopni C. Gdy jest niewiele cieplej, czas zgrzewania należy wydłużyć nawet o 50 procent.