JAKIE RURY PP-R WYBRAĆ?

JAKIE RURY PP-R WYBRAĆ?

Instalacje do CO lub CWU tworzy się w domyśle na całe lata. Wśród różnego rodzaju materiałów ogromną popularność zyskują rury z polipropylenu PP.

 

Materiał: Rury z czystego PP są łatwe w montażu, uniwersalne i trwałe. PP nie reaguje z czynnikami chemicznymi w wodzie. Jedyną właściwością, którą trzeba brać pod uwagę, jest wysoka rozszerzalność temperaturowa. Stąd czyste PP zaleca się przede wszystkim do instalacji wody zimnej. Do instalacji wody ciepłej poleca się: Rury PP-R stabilizowane z wkładką aluminiową, które są trwalsze mechaniczne i mniej się rozszerzają pod wpływem temperatury, stąd stosuje się je do instalacji wody ciepłej. Przed zgrzewaniem warstwę aluminium należy usunąć. To nieco pracochłonne, innym rozwiązaniem są: Rury PP-R stabilizowane z włóknem szklanym, które są podobnie zabezpieczone co rury stabi alu, a zgrzewa się je równie prosto, co czyste PP, gdyż nie trzeba zeskrobywać aluminium. Pamiętaj: Zawsze stosuj otuliny, a przy długich prostych odcinkach stosuj kompensacje, szczególnie używając czystego PP do instalacji ciepłej wody.

PRODUCENT: JAKIEJ FIRMY RURY PP-R WYBRAĆ?

Należy pamiętać, że zgrzane, rury i złączki PP tworzą monolityczne, jednorodne ciało. Dzięki temu pod wpływem temperatury pracują podobnie na całej długości. Ale ponieważ rury różnych producentów mogą nieco różnić się składem chemicznym, nie zaleca się łączyć rur od różnych producentów. Nie warto też oszczędzać i kupować PP po najniższych cenach z marketów, gdyż niskiej jakości surowiec może zepsuć całą pracę. Kupując produkty Prawtech masz pewność, że właściwie wykonana instalacja posłuży przez całe lata.